Zapewne każdy z nas zauważył choć raz w życiu, że spełnił czyjąś prośbę nie zastanawiając się jednak do końca, dlaczego to uczynił. Często robimy to zupełnie nieświadomie zmanipulowani słowami osoby, z którą prowadzimy rozmowę. Również zdarza się, że sami układamy swoją wypowiedź w taki sposób, aby kogoś do czegoś namówić. Powstaje coraz to więcej nowych technik manipulacji. Jak manipulować ludźmi?
Wykorzystanie zmęczenia
Techniki manipulacji warto poznać nie tylko w spełnieniu własnych celów, ale także by uchronić samego siebie przed manipulacją płynącą z drugiej strony. Pierwszą z takich technik jest poproszenie kogoś o przysługę wtedy, gdy odczuwa on zmęczenie. Gdy prosimy kogoś o pomoc w jakiejś kwestii, zazwyczaj pojawiają się u danej osoby wątpliwości czy aby na pewno jest to dobry pomysł. W przypadku osoby zmęczonej, najprawdopodobniej będzie ona w stosunku do nas dużo mniej krytyczna i szybciej zgodzi się na nasze żądanie.
Technika DTR
Manipulacji podlegamy przez cały czas, bardzo często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jednym z powszechnych przykładów może być marketing, którym zasypują nas popularne firmy. Jedną z technik, które stosują bardzo często jest właśnie technika DTR. W skrócie polega ona na tym, że zamiast oferować koszulkę i spodnie oraz pasek w pakiecie za 139,99, będziemy proponować koszulkę i spodnie za 139,99, a pasek w takim układzie otrzymamy gratis. Takie przedstawienie oferty zakupowej może poskutkować większym zainteresowaniem, a za tym również większą sprzedażą.
Wzbudzenie poczucia winy
Jedną z klasycznych metod manipulacji jest oczywiście wzbudzanie poczucia winy w osobie, z którą prowadzimy dialog. W sytuacji, gdy czuje się ona z jakiegoś powodu urażona naszym zachowaniem i mówi nam o tym, my odwracamy uwagę od siebie i szybko kierujemy ją w stronę rozmówcy. Manipulator zawsze znajdzie dobre wytłumaczenie swojej winy, jednocześnie przy tym znajdując innego winnego, na którego może zwrócić uwagę.