Tutaj jesteś

Czym jest estoński CIT?

27 maja 2022 Finanse


Estoński CIT, inaczej ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, to ostatnio jedna z popularniejszych form opodatkowania osób prawnych – spółek. Wraz z nadejściem Polskiego Ładu wielu przedsiębiorców zdecydowało się na skorzystanie z tej opcji. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie i kiedy można z przejść na estoński CIT? Sprawdź!

Na czym polega estoński CIT?

Estoński CIT w dużym skrócie jest po prostu ryczałtem dla spółek. Co wyróżnia to rozwiązanie i co powoduje, że jest ostatnio tak popularne? Ta forma opodatkowania to przede wszystkim:

  • znacznie mniejsza ilość formalności – nie wylicza się kosztów podatkowych, odpisów amortyzacyjnych i nie prowadzi rachunkowości podatkowej,
  • samodzielne decydowanie o terminie zapłaty podatku – estońskiego CIT-u nie opłaca się miesięcznie czy kwartalnie, nie odprowadza się również zaliczek – w tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje w momencie wypłaty dywidendy,
  • niższa stawka niż przy zwykłym CIT – dla małych podatników PIT i CIT łącznie 20% (zamiast 26,29%), a dla większych podatników 25% (zamiast 34,39%).

Skąd wzięła się nazwa? Taki sposób opodatkowania zarekomendowały Stany Zjednoczone Estonii w latach dziewięćdziesiątych – jako nowoczesny i efektywny dla gospodarki. Gdy to rozwiązanie zostało wdrożone, w Estonii prawie dwa razy przyspieszyło tempo wzrostu gospodarczego [1].

Kto może skorzystać z estońskiego CIT-u?

Estoński CIT jest dostępny dla spółek: akcyjnych (w tym prostych), komandytowo-akcyjnych, komandytowych, z ograniczoną odpowiedzialnością. Jakie są dodatkowe warunki, żeby skorzystać z tej formy opodatkowania? Warto zapoznać się z pełną listą, do najważniejszych kryteriów należą:

  • konieczność zatrudniania minimum 3 osób na umowę o pracę przez 300 dni w roku lub minimum 3 osób na inną umowę (z dodatkowymi warunkami),
  • wybór takich wspólników, udziałowców lub akcjonariuszy, którzy są osobami fizycznymi,
  • niesporządzanie sprawozdań finansowych za czas opodatkowania ryczałtem,
  • uzyskiwanie maksymalnie 50% przychodów z pożyczek, odsetek, opłat leasingowych, praw autorskich, wierzytelności i kilku innych rozwiązań.

Estoński CIT nie jest ponadto przewidziany m.in. dla firm w stanie upadłości czy likwidacji, a także branży finansowej i pożyczkowej. 

Jak przejść na estoński CIT?

Skorzystanie z tej formy opodatkowania jest dobrowolne – jeśli spełniasz kryteria, możesz przejść ze zwykłego CIT-u na estoński CIT. Wystarczy przesłać zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego, że chcesz skorzystać z tej możliwości. Najwygodniej zrobić to do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym będziesz korzystać z estońskiego CIT-u. 

Istnieje również opcja zmiany formy w innym dowolnym momencie. Pamiętaj jednak wówczas, żeby wcześniej rozliczyć klasyczny CIT, zrobić sprawozdanie i zamknąć księgi.

Potrzebujesz więcej informacji o tym, w jaki sposób skorzystać z estońskiego CIT-u? Sprawdź artykuł: https://pragmago.pl/porada/estonski-cit-na-czym-polega-i-komu-przysluguje/

[1] https://www.podatki.gov.pl/cit/estonski-cit/

Redakcja finansowo.priv.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom aktualnych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących historii, które pomogą w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych, rozwijaniu własnej kariery i biznes.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?