Elektrycy pracują wszędzie tam, gdzie płynie prąd. Wykonują podłączenie i konserwację urządzeń elektrycznych oraz diagnozują problemy. Spektrum wykonywanych zajęć jest bardzo zróżnicowane, co powoduje konieczność dokształcania się po opanowaniu podstaw. Ze względu na wiele możliwości specjalizacji praca elektryka nigdy nie jest nudna i daje wiele możliwości dalszego szkolenia i rozwoju. Ile zarabia elektryk i na czym dokładnie polega jego praca?
Czym zajmują się elektrycy?
Elektrycy budowlani zajmują się układaniem i podłączeniem wszystkich kabli w domach, instalują gniazdka, domofony i systemy alarmowe. Elektrycy przemysłowi to specjaliści w dziedzinie prewencji wypadkowej. Zajmują się przede wszystkim zapewnieniem jakości systemów elektrycznych i ich elementów mechanicznych, gwarantują, że urządzenia mogą być używane bez ryzyka. Elektrycy przemysłowi specjalizujący się w inżynierii przemysłowej montują urządzenia elektryczne i podłączają je do sieci energetycznej. Jednym z ich zadań jest również utrzymanie systemów. Technicy elektroniki przemysłowej zajmujący się urządzeniami i systemami również instalują i podłączają urządzenia elektryczne, a także analizują systemy elektryczne i oceniają ich bezpieczeństwo.
Elektrycy są potrzebni wszędzie, gdzie wykorzystywana jest energia elektryczna do zasilania urządzeń. Łączą elementy elektryczne, sprawdzają przepływ prądu, przeprowadzają diagnostykę i konserwują urządzenia, aby działały prawidłowo i bezpiecznie. W przypadku uruchomienia całych systemów elektryk przejmuje również zadanie instruowania klienta i powinien być do jego dyspozycji, kiedy pojawiają się usterki i pytania.
Często kody błędów i instrukcje są dostępne tylko w języku angielski. W związku z tym dobrze, aby elektryk znał język angielski.
Elektryk — zakres działań
Pomimo regularnych prac konserwacyjnych, w systemach produkcyjnych występują problemy. Właśnie wtedy elektrycy przemysłowi są potrzebni szybko, aby maksymalnie skrócić przestoje. Dzięki ich szybkiej interwencji linie montażowe i instalacje mogą zostać ponownie uruchomione.
Elektryk z branży energetycznej i budowlanej zajmuje się awarią centralnych systemów komunikacyjnych i telefonicznych w firmach i tym samym zapewnia jak najszybszy kontakt z firmą.
Urządzenia elektryczne mogą mieć różną złożoność. Zakres zadań elektryków jest bardzo różnorodny. Każdy, kto podejmuje tę pracę, powinien zdecydować się na konkretną dziedzinę, w której będzie pracował, szkolił i się rozwijał.
Wybór dziedziny, predyspozycje i zarobki
Możliwości rozwoju elektryków są zróżnicowane. Przyszły elektryk przy wyborze zawodu powinien wziąć pod uwagę osobiste zainteresowania i upodobania i zdecydować się na dziedzinę, która szczególnie mu odpowiada. Bez względu na wybraną przez elektryka specjalizację, powinien on być komunikatywny i życzliwy, ponieważ jego praca to stały kontakt z klientami. Omawianie problemów, planowanie zamówienia, uruchamianie urządzeń i instruktaż klienta — to wszystko wymaga dobrej komunikacji z ludźmi.
Ile zarabia elektryk?
Średnie miesięczne wynagrodzenie na stanowisku elektryka wynosi około 5000 zł.
Wynagrodzenie elektryka zależy od różnych czynników, takich jak:
– rodzaj i wielkość firmy
– zakres działań
– lokalizacja
– kwalifikacje
– doświadczenie
– umiejętności negocjacyjne