Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak działa kantor internetowy?

13 kwietnia 2021 kantor internetowy

Przez wiele lat wymiany waluty dokonywano w kantorach stacjonarnych, a bezgotówkowa wymiana była możliwa tylko w banku. Obecnie mamy do dyspozycji także kantory internetowe, w których można kupować i sprzedawać waluty w korzystnych cenach. Wymiana walut w kantorze online pozwala sporo zaoszczędzić i co ważne, transakcja trwa zaledwie kilkanaście minut. Jak działają e-kantory?

Proste zasady e-kantoru

Tak naprawdę kantor online działa podobnie jak placówki stacjonarne. Kluczową różnicą jest to, że transakcje są bezgotówkowe. Działanie kantoru internetowego opiera się na korzystaniu z rachunków bankowych. Klient przesyła środki na wskazane konto, wybiera walutę, na którą chce je wymienić, otrzymuje przelew zwrotny i… to w zasadzie tyle. Czy tak jest w praktyce? Pytamy o to eksperta w tej dziedzinie: przedstawiciela wrocławskiego Kantoru CENT, placówki oferującej także wymianę walut online:

Najpierw należy zarejestrować się na stronie naszego kantoru. Po zalogowaniu się do panelu klienta mamy do dyspozycji kalkulator z aktualnymi kursami walut, dzięki któremu można łatwo obliczyć kwotę potrzebną na zakup danej ilości waluty. Gdy na naszym rachunku zostaną zaksięgowane środki, w paneli klienta zostanie odnotowana wpłata: zwrotny przelew zostanie wysłany na numer rachunku wskazany podczas zlecania transakcji.

Udało nam się dowiedzieć także tego, że z e-kantoru najczęściej korzystają kredytobiorcy, którzy spłacają kredyt zaciągnięty w walucie obcej – atrakcyjne ceny pozwalają zaoszczędzić naprawdę sporo – oraz przedsiębiorcy, którym również zależy na korzystnych kursach, których nie znajdą nigdzie indziej.

Koszt  i czas wymiany waluty online

Trzeba przyznać, że kantory internetowe walczą o swoich klientów. Różnice w kursach wymiany nieraz sięgają ułamków groszy, zaś koszty transakcji kryją się w kilku miejscach. Są to:

  • spread – różnica między ceną kupna waluty a jej sprzedaży; spread to zarobek pośrednika, zupełnie tak samo jak w kantorze stacjonarnym. Prowizja zostaje wliczona w kurs waluty,
  • prowizja – coś innego niż spread. Transakcje są obciążone prowizjami zwykle w tych e-kantorach, które działają w modelu giełdowym. Pośrednik w takim wypadku zajmuje się łączeniem dwóch stron transakcji: przykładowo, chcemy sprzedać euro i wymienić je na złotówki. Wpisujemy, jaki kurs euro nam pasuje, a wtedy kantor łączy nas z innym klientem spełniającym nasze warunki – który za euro chce kupić złotówki. Wynagrodzeniem dla kantoru online za to połączenie jest prowizja.

Proces rejestracji konta w kantorze internetowym jest prosty i trwa parę chwil. Transfer środków na konto klienta także nie zajmuje wiele czasu.

Redakcja finansowo.priv.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom aktualnych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących historii, które pomogą w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych, rozwijaniu własnej kariery i biznes.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?