Od wielu już lat studia cieszą się w Polsce wielką popularnością. Dawniej wybierały się na nie tylko osoby o konkretnych zainteresowaniach, a także uczące się naprawdę bardzo dobrze, na co wpływ miał między innymi fakt istnienia egzaminów wstępnych na uczelniach. Dziś dostać się na studia jest bardzo łatwo i rozpoczęcie ich jest oczywiste nawet dla osób, które z trudem przebrną przez szkołę średnią. To oczywiście powoduje, że dyplom uczelni wyższej nie ma już takiej wartości jak dawniej, a nawet znaleźć można wielu bezrobotnych magistrów. Czy wobec tego studia mają sens i co, jeśli ktoś na nie nie pójdzie?
Niektóre studia są bezwartościowe
Rozwijanie się i poszerzanie swej wiedzy zawsze się opłaca, bo człowiek, nawet gdy nie stanie się specjalistą w jakiejś dziedzinie, po prostu poznaje świat, staje się w nim bardziej „obyty”, a także dowiaduje się wiele z informacji ogólnych – niezależnie od tego, jaki kierunek studiuje. Dziś już jednak dla nikogo nie jest tajemnicą, że można skończyć studia, nawet magisterskie i jednocześnie nie wynieść z nich zupełnie nic. Dotyczy to zaś nie tyle niektórych kierunków, co podejścia studenta i uczelni, zwłaszcza tego pierwszego. Można skończyć studia i praktycznie na nie nie uczęszczać, gdyż coraz rzadziej dopilnowuje się rygoru obecności. Powszechne jest też kupowanie gotowych prac zaliczeniowych i dyplomowych. Studia więc nie muszą wymagać zupełnie żadnego wysiłku ani zaangażowania. Nie zawsze przy tym można cieszyć się z tego, że uzyskało się „papier”, czyli dyplom. Osób z wyższym wykształceniem jest tak dużo, że dziś już nie robi to na nikim wrażenia, podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu dyplom otwierał wiele drzwi i przekładał się na wzrost pensji. Absolwenci studiów prywatnych czy niektórych kierunków są traktowani pobłażliwie i często nie mają szans na dobrą pracę. Obecnie dużo bardziej niż wykształcenie liczą się umiejętności oraz predyspozycje.
Życie bez studiów – jak je zaplanować?
Zdecydowanie zrezygnowanie ze studiowania jest lepszym wyjściem niż studiowanie przypadkowego kierunku, zwłaszcza że nie brakuje osób, które studiów nie kończą. Poza tym może to wiązać się z tak naprawdę zmarnowaniem cennych lat, które można zamiast tego poświęcić już na pracę i na zdobywanie doświadczenia.
Szczególnie korzystnie będzie zdecydować się na naukę zawodu. W dzisiejszych czasach zauważyć można niedobór wielu fachowców, jak kucharze, stolarze czy mechanicy, a zdobycie takiego zawodu to świetny sposób na przyszłość i na dobrą płacę.