Tutaj jesteś

Jak przeprowadzić podział majątku małżonków?

25 kwietnia 2022 Finanse


Prawo jest dziedziną wiedzy, która okazuje się być przydatna w wielu momentach życia. Szczególnie trudne są dla wielu osób sprawy majątkowe, w przypadku małżonków biorących rozwód. W grę często wchodzą duże emocje o prosty fakt, że nieraz na wspólny majątek małżonkowie pracowali razem, a często ma on dla nich znaczenie więcej, niż tylko materialne. Jak przeprowadzić podział majątku małżonków?

Dlaczego sprawy majątkowe są takie trudne?

Rozwód to szczególna sytuacja w życiu każdego człowieka. W małżeństwie z drugą osobą buduje się wspólne życie przez bardzo długo. Nieraz nawet przez lata. Kiedy dochodzi do rozwodu, majątek musi zostać podzielony. Jest to trudny proces. Każda ze stron musi w jakiś sposób wykazać i udowodnić, w jakim stopniu przyczyniła się do nabycia, czy uzyskania określonych rzeczy. Z drugiej strony w wielu przypadkach ludzie do rzeczy materialnych czują przywiązanie znacznie większe, niż wynikałoby to z ich faktycznej, rynkowej wartości. Związane są z nimi wspomnienia, ale również wcześniejsze nadzieje na przyszłość. Należy przy tym pamiętać, że ludzie nie rozwodzą się bez powodu. Podział majątku oznacza często konieczność dogadania się z osobą, do której ma się wiele (słusznego, lub nie) żalu i która również ma w stosunku do nas w najlepszym razie mieszane emocje. W takiej sytuacji trudno jest wypracować kompromis. Jeżeli pomiędzy małżonkami istnieje duży konflikt, to osiągnięcie porozumienia może okazać się nawet całkowicie niemożliwe. W takich sytuacjach wkroczyć musi prawo. W ostateczności to sąd rozstrzygnie, jakie rzeczy przypadną każdej ze stron.

Jak wyglądać może podział majątku przy rozwodzie?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że rozwód i podział majątku to dwie osobne sprawy. Często zdarza się, że sprawę rozwodową łączy się na wniosek zainteresowanych ze sprawą dotyczącą podziału majątku. Strony mogą wnioskować o równy albo nierówny (w zależności od faktycznego udziału małżonków w majątku) podział, ale ostateczną decyzję zawsze podejmuje sąd. Należy też wiedzieć, że podział majątku wcale nie jest konieczny do tego, żeby wziąć rozwód. Nieraz zdarza się, że małżonkowie rozwodzą się, a majątkiem zajmują się dopiero w drugiej kolejności. Majątek podzielony może zostać całkowicie polubownie, na podstawie umowy zawartej pomiędzy małżonkami. W takiej sytuacji ingerencja sądu w ogóle nie będzie konieczna. Czasem jednak z różnych powodów sprawa kończy się w sądzie. Nieraz zdarza się, że ostateczne rozwiązanie sporu pomiędzy rozwiedzionymi już małżonkami następuje nawet kilka lat po formalnym rozwodzie.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów?

Sprawy majątkowe wymagają nie tylko determinacji, ale również ogromnej wiedzy prawnej. Tym bardziej że podział majątku wymaga nieraz dokładnemu przyjrzeniu się całemu dorobkowi małżonków, a w różnych przypadkach zastosowanie mogą mieć różne przepisy. Na pewno skorzystanie z usług profesjonalnej kancelarii prawnej jest dobrym pomysłem w przypadku prób ugodowego rozwiązania kwestii podziału majątku po rozwodzie. Najczęściej małżonkowie nie dysponują wiedzą prawniczą w wystarczającym stopniu, żeby móc wszystko ustalić samodzielnie. Może na przykład dojść do sytuacji, w której jeden z małżonków zgodzi się na określony podział, nie będąc świadomym, że z punktu widzenia prawa należy mu się o wiele więcej. Zaangażowanie w sprawę prawnika to gwarancja, że w czasie podziału majątku nasze prawa nie zostaną w żaden sposób naruszone. Obecność zawodowego prawnika jest również niezbędna w przypadku, gdy podział majątku dokonywany jest na sali sądowej. Wykazanie tego, kto i w jakim stopniu przyczynił się do powstania majątku, wymaga sporek wiedzy i umiejętności.

W czym konkretnie może pomóc kancelaria prawna?

Głównym zadaniem kancelarii w przypadku rozwodu jest przeprowadzenie podziału majątku wspólnego małżonków. Często pojawiającym się pytaniem jest to, co z kredytami. Odpowiedź na nie nie jest łatwa. Jeżeli kredyt został wzięty wspólnie, to spłacany musi być też po równo, niezależnie od tego, czy kredytobiorcy są małżeństwem, czy też nie. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kredytów wziętych samodzielnie w czasie trwania małżeństwa. Zgodnie z prawem sąd zdecyduje najczęściej, że kredytobiorca musi go spłacić sam. Jednak w związku ze wzięciem takiego kredytu można często wykazać, że wkład we wspólny majątek nie był równy, co w jakiś sposób wyrównuje zobowiązania po obu stronach. Kancelaria może w niektórych sytuacjach pomóc również wyłączyć odpowiedzialność za zobowiązania małżonka, zwłaszcza jeżeli zobowiązanie takie powstało bez naszej wiedzy.

Artykuł

Redakcja finansowo.priv.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom aktualnych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących historii, które pomogą w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych, rozwijaniu własnej kariery i biznes.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?