Tutaj jesteś

Jakie dokumenty do odszkodowania są najbardziej potrzebne?

3 stycznia 2021 Finanse jakie dokumenty do odszkodowania


W wyniku wielu wypadków i innych nagłych wydarzeń życiowych, pojawia się prawo do odszkodowania. Jednakże większość osób napotyka dużo problemów z załatwianiem niezbędnych formalności. Dlatego też warto jest samodzielnie się przygotować i sprawdzić, jak odpowiednio udowodnić swoje prawo do odszkodowania.

Jak udowodnić prawo do odszkodowania?

Kiedy chodzi o odszkodowania, zawsze należy pamiętać, że ciężar dowodów spoczywa na osobie poszkodowanej. Zatem to ona musi dostarczyć dowody na to, że doznała takich szkód, że ma prawo walczyć o odszkodowanie. Oprócz tego musi także udowodnić, że ma prawo do rekompensaty o wyznaczonej wysokości. Zatem nie wystarczy tylko sam dowód tego, że poniosło się straty. Należy też znaleźć sposób na to, aby jednoznacznie określić ile te straty wyniosły i jak powinno się je zrekompensować. Jak łatwo się domyślić, potrzebnych do tego jest wiele dokumentów. Zatem pierwszym krokiem w walce o odszkodowanie jest zbieranie niezbędnej dokumentacji i załatwianie zaświadczeń i innych formalności. Jest to zadanie żmudne i niewdzięczne, ale bez tego niemożliwe jest odzyskać chociażby części pieniędzy i nerwów, jakie się straciło.

Jakie dokumenty do odszkodowania przygotować?

Jeżeli chodzi o to jakie dokumenty do odszkodowania należy przygotować, to lista jest bardzo długa i zazwyczaj zależy od tego jakiego rodzaju strat się doznało w wyniku danego wydarzenia. Podstawą jednak zawsze jest oświadczenie poszkodowanego. Jest to dokument przedstawiany przez osobę poszkodowaną do firmy ubezpieczeniowej. Rozpoczyna on cały proces związany z walką o otrzymanie odszkodowania. Oświadczenie takie powinno być napisane samodzielnie, aczkolwiek zawsze można posiłkować się pomocą doświadczonego prawnika. Oprócz tego ważne jest zebranie dowodów potwierdzających zajście danego wydarzenia. Zazwyczaj jest to między innymi notatka policyjna, albo wypis ze szpitala. Przydatna może być też dokumentacja fotograficzna, która jednoznacznie pokazuje skalę strat. W wielu sytuacjach możliwe jest także zdobycie nagrania z monitoringu, które przedstawia moment wypadku. Wszystkie te dokumenty stanowią dowody o to, że ma się prawo walczyć o odszkodowanie. Tymczasem dokumentacja medyczna może być już podstawą do tego, aby oszacować jakiej wysokości powinno być to odszkodowanie. Ostatecznie jednak wiele zależy od szczegółów tego jak doszło do danego zdarzenia i jakie miało ono charakter. Zatem poza podstawowymi oświadczeniami, to jakie dokumenty do odszkodowania przygotować jest trudne do przewidzenia.

oddłużenie dłużnika

Redakcja finansowo.priv.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom aktualnych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących historii, które pomogą w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych, rozwijaniu własnej kariery i biznes.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?