Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Komu przysługuje zwrot podatku – najważniejsze informacje

4 lutego 2021 komu przysługuje zwrot podatku


Wszyscy uczciwie pracujący Polacy muszą pamiętać o złożeniu rocznego zeznania PIT. Jest to ich oczywiście święty obowiązek. I mimo że narzekają bardzo często na Urząd Skarbowy, łapiąc się za głowę, że tak dużo zabiera im pieniędzy, to czasem mogą także coś od niego zyskać. W artykule wyjaśnimy, komu przysługuje zwrot podatku i kiedy jest to faktycznie możliwe?

Kiedy i kto otrzyma zwrot podatku?

Zdarza się, że podatnik dostanie od fiskusa aż kilkaset złotych! Sporo, prawda? Pieniądze te będzie miał do bezpośredniego odebrania w kasie lub zostaną mu one wypłacone w formie przelewu bankowego (Urząd Skarbowy ma na to czas równy 3 miesiące). Ostatecznie przyniesie je także zaufany listonosz.

Wszytko fajnie, ale skąd w ogóle się bierze ta gotówka? Odpowiedź jest tutaj dość prosta. Wynika z tak zwanej nadpłaty albo rozliczenia ulgi podatkowej. To teraz kolejne ważne pytanie: komu przysługuje zwrot podatku? Okazuje się, że osobom, które spełnią odpowiednie warunki.

Wspomniana nadpłata jest niczym innym, jak rezultatem metody naliczania podatku w trakcie całego roku. Bardzo sporadycznie zdarza się sytuacja, aby zaliczki pobierane na podatek PIT odpowiadały końcowej wartości kwoty, jaka należy się fiskusowi. Zwrot przysługuje więc zazwyczaj pracownikom zatrudnionym na umowie o pracę czy zlecenie (ewentualnie też o dzieło).

Zwrot podatku PIT – sposoby

Komu przysługuje zwrot podatku? Jeszcze raz, ale dokładniej wyjaśnijmy tę palącą kwestię. Liczyć na niego mogą płatnicy, u których kwota pobranych zaliczek przewyższa ostateczną wartość podatku, jaką muszą przekazać do fiskusa.

Istnieje także możliwość, aby skorzystali oni z kwoty wolnej, ale tylko wtedy, gdy zarobią mniej niż ona wynosi (w 2019 roku to 8 000 zł). W ten sposób mogą obniżyć wartość podatku, która należy się urzędowi, i co za tym idzie – dostać upragniony zwrot.

Wspomniana już była ulga podatkowa. Dzięki niej również można otrzymać od fiskusa pewną sumę pieniędzy. Jednak takie odliczenia przysługują jedynie w kilku przypadkach. Chodzi np. o
ulgi prorodzinne na dzieci, rehabilitacyjne, a także te na internet albo lekarstwa.

Zwrot podatku VAT

Na koniec jeszcze dodajmy, że pojęcie, o którym była wyżej mowa, nie jest związane tylko z pracownikami. Istnieje również termin zwrotu podatku VAT. A dotyczy on podatników prowadzących własną, wieloletnią działalność gospodarczą.

W ściśle określonych przypadkach mają oni szansę ubiegać się o pewną kwotę, ale muszą w tym celu dopełnić ustalonych obowiązków. To już jednak temat na zupełnie oddzielny artykuł.

Redakcja finansowo.priv.pl

Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom aktualnych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących historii, które pomogą w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych, rozwijaniu własnej kariery i biznes.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?